Światło chemiczne
Chemiluminescencja jest zjawiskiem wydzielania światła, które wywołane jest reakcją chemiczną. To wyjątkowe zjawisko zaobserwować można wśród robaczków świętojańskich oraz niektórych meduz i stało się ono inspiracją do stworzenia pałeczek światła chemicznego mających różnorodne zastosowanie.
Budowa światła chemicznego

Pałeczki zawierające światło chemiczne stworzone są ze skrobi, co powoduje, że są one biodegradowalne oraz ekologiczne, a przede wszystkim nie są szkodliwe dla człowieka. Niektóre z pałeczek posiadają podstawy, które umożliwiają ich postawienie oraz haczyki, dzięki którym pałeczkę można powiesić.
Czas świecenia pałeczki zależny jest od intensywności światła. Jedna pałeczka może świecić od 5 minut do nawet 12 godzin. Barwy światła chemicznego to niebieski, zielony, pomarańczowy, żółty oraz czerwony.
Środki chemiczne zawarte w pałeczkach nie są szkodliwe dla ludzi, a także są niepalne i nie zostawiają plam na powierzchniach i materiałach, a same pałeczki są trudne do przecięcia.
Światło chemiczne – zastosowanie
Pałeczki światła chemicznego mają swoje zastosowanie w żeglarstwie i mogą stanowić światło nawigacyjne lub oświetlenie pokładu, lub kabiny. Światło chemiczne jest stosowane podczas imprez plenerowych do tworzenia kolorowych iluminacji oraz podczas zabaw nocnych.
Pałeczki światła chemicznego często wykorzystywane są przez żołnierzy oraz oddziały specjalne, a także podczas różnych akcji ratunkowych. Światło to idealnie nadaje się do oświetlenia szlaków lub oznaczenia ważnych punktów.